QNB Finansbank katkılarıyla İstanbul Challenger 74. TED OPEN Uluslararası Tenis Turnuvası

Dünya tenisini idare eden "Association of Tennis Professional - ATP Tour" patronajı altında gerçekleştirilen İstanbul Uluslararası Tenis Turnuvası, Challenger Serisi turnuvalar arasındadır. ATP'nin ülkemizdeki ilk ve en bütük ödüllü Challenger Turnuvası olması yanında bizlere bir de dünya birinciliği armağan etmiş yegane spor etkinliğidir. Ülkemizin başka hiçbir branş etkinliğinde böyle bir mertebe yoktur. 2003 yılındaki "İstanbul Uluslararası Tenis Turnuvası", tümüyle Uluslararası Tenis Federasyonu (ITF) ve ATP (Profesyonel Tenisçiler Birliği) gözlemcileri tarafından dünya üzerindeki 58 ülkede yapılan 129 Challenger arasında 1. seçilmiş ve bu ödül o yılki Fransa Kapalı Kort Turnuvasında TED Kulübü Turnuva Direktörüne Roger Federer tarafından bizzat takdim edilmiştir. Yine turnuvamız 2004 yılında (ATP kuralları gereği iki yıl üst üste birincilik verilmediği için) ikincilik ödülünü almıştır.

12 - 18 Eylül 2022

73. İstanbul Challenger TED Open by Megasaray basın toplantısı gerçekleşti.

ATP Challenger takviminin en köklü turnuvalarından 73. İstanbul Challenger TED Open by Megasaray'ın basın toplantısı 14 Eylül 2021 tarihinde gerçekleşti. Toplantıya TTF Başkanı Cengiz Durmuş, Başkanımız Mehmet Emin Tınaz, @sahinlerholding YK Başkanı @kemalsahin1 ve Turnuva Direktörü Melis Yafe katıldı. Toplantıda;

TTF Başkanı Cengiz Durmuş:"Sporcularımız bu turnuvalarda dünyanın en iyileriyle maç, antrenman yaparak gelişim sağlıyor. Köklü geleneğiyle @tedsporkulubu yıllardır en iyi challenger serilerinden birine ev sahipliği yapıyor. TTF olarak tenise emek veren herkesin hizmetindeyiz. "

Başkanımız Mehmet Emin Tınaz: "2015 şampiyonumuz Karen Khachanov bu yıl olimpiyatta, 2017 şampiyonu Berettini bu yıl Wimledon'da final oynadı. Başkanıma bizi Megasaray’la tanıştırdığı için teşekkür ediyorum. Bu ortaklık eminim uzun süreli olacaktır. "

Şahinler Holding YK Başkanı Kemal Şahin, "TED turnuvasına sponsor olmaktan dolayı çok mutluyuz. Turnuva ilk kez 1946 yılında yapılmış ve 73'üncüsü düzenleniyor. Çok önemli bir kurumsal yapı. Böyle yapıların çoğalması gerek, biz de severek sizlerle beraber olmak istedik." İfadelerini kullandılar.
14 Eylül 2021

72. İstanbul Challenger TED Open

Kulübümüzün bu sene 72'incisine ev sahipliği yaptığı 104.160 bin dolar toplam para ödüllü İstanbul Challenger TED Open 25 Ekim 2020 tarihinde düzenlenen tekler ödül töreninin ardından sona erdi. Bu sene turnuvada dört Türk sporcu yer aldı.

Basın Toplantısı
Turnuva basın toplantısı 20 Ekim 2020 tarihinde gerçekleşti. Toplantıya Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş, kulübümüzün Başkanı Prof. Dr. Mehmet Tınaz, İstanbul Challenger TED Open Turnuva Direktörü Melis Yafe, kulübümüzün sporcusu Marsel İlhan ve Milli Sporcumuz Altuğ Çelikbilek katıldı. Turnuvanın bu sene gerçekleşebilmesinin çok büyük emeklerle mümkün olduğuna dikkat çeken Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş, “Bu sene özellikle çok önemli bir günü yaşıyoruz. Turnuvanın bu yıl yapılabilmesi Sayın Başkanımız Mehmet Tınaz’ın yönetiminde çok başarılı bir sürecin yürütülmesiyle gerçekleşti. Başkanımıza ve kulüp yönetimine teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi. Profesyonel Tenisçiler Birliği’nin (ATP) İstanbul Challenger TED Open’ın yapılması için açık destek verdiğini belirten Başkanımız Prof. Dr. Mehmet Tınaz, “ATP ‘Siz bu turnuvayı yeter ki yapın biz tüm desteğimizi veriyoruz’ dedi. Bu gerçekten bizi çok gururlandırdı. Biz de Eylül ayındaki turnuvayı bu tarihte yapma kararı aldık.” dedi.

Çiftler şampiyonu Ariel Behar/ Gonzalo Escobar
72. İstanbul Challenger TED Open’da 24 Ekim 2020 tarihinde düzenlenen çiftler final maçında Amerikalı Robert Galloway/Nathaniel Lammons çiftini 4-6, 6-3,10-7’lik skorla yenen turnuvanın 1 numaralı seri başı Behar/Escobar ikilisi şampiyon oldu. Ödüllerini kulübümüzün Genel Sekreteri Sayın Nilgün Kratzer takdim etti.

Tekler şampiyonu Ilya Ivashka
Türkiye’nin en köklü tenis organizasyonlarından 72. İstanbul Challenger TED Open’ın finalinde turnuvanın 7 numaralı seribaşı Ilya Ivashka ile dünya eski 24 numarası Martin Klizan karşı karşıya geldi. Turnuva boyunca sergilediği performansa etkili return’ler ekleyen Belaruslu raket Ivashka, Slovak raket Klizan’i 6-1, 6-4’lük skorlarla yendi.

Ödülleri TTF Başkanı Cengiz Durmuş, Kulübümüzün Başkanı Prof. Dr. Mehmet Tınaz takdim etti.
ATP’nin 72 yıldır devam eden bu turnuvaya destek verdiğinin altını çizen Kulübümüzün Başkanı Prof. Dr. Mehmet Tınaz, “ATP 80 bin dolarlık ödülü olan bu turnuvayı 105 bin dolara çıkardı ve ana sponsor oldu kendilerine bu organizasyonun devamını sağladıkları için teşekkür ediyorum. Ayrıca bizzat ilgilenen Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş’a teşekkür ediyorum. Önümüzdeki hafta Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında Cumhuriyet Kızları turnuvamız var, bu turnuvaya da yine dünya sıralamasındaki üst düzey oyuncular geldiler. Sizleri yeniden burada görmek istiyorum. Bu olumsuz şartlarda hem oyunculara hem de bize destek veren siz seyircilere teşekkür ediyorum” dedi. “Covid-19 dolayısıyla bütün insanlık tehdit altındayken bu zor şartlarda turnuvayı devam ettirebilmenin, bugün burada olabilmenin mutluluğunu yaşıyoruz” diyerek sözlerine başlayan TTF Başkanı Cengiz Durmuş, “Ülkemizde tenisin en iyi noktalara gelebilmesi adına tenisin hafızası olmuş İstanbul Challenger TED Open’ın bu yıl burada yapılmış olmasının ne kadar önemli olduğunu ATP’nin gelenekselleşmiş, dünyanın en iyi Challenger turnuvası seçilmiş bir turnuvaya sahip çıkması ile görüyoruz. Bu etkiyi yaratmak TED Spor Kulübü’nün Yönetim Kurulu ve değerli Başkanı Mehmet Tınaz’ın çalışmalarının sonucudur, onlara ne kadar teşekkür etsek azdır. Türkiye Tenis Federasyonu olarak biz kulüplerimizin bu zor zamanlarda ne kadar büyük işler başardığına şahit oluyoruz. Muhteşem bir final izledik. İstanbul Challenger TED Open’ın devam etmesi adına biz de Federasyon olarak elimizden gelen her şeyi yapacağız. Saygılarımla arz ediyorum” ifadelerini kullandı.

26 Ekim 2020

72. İstanbul Challenger TED Open’ın basın toplantısı gerçekleşti.

Bu yıl 72. kez düzenlediğimiz toplam 104.106 dolar ödüllü İstanbul Challenger TED Open’ın basın toplantısı 20 Ekim 2020 tarihinde gerçekleşti.

Toplantıya Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş, kulübümüzün Başkanı Prof. Dr. Mehmet Tınaz, İstanbul Challenger TED Open Turnuva Direktörü Melis Yafe, kulübümüzün sporcusu Marsel İlhan ve Milli Sporcumuz Altuğ Çelikbilek katıldı.

Turnuvanın bu sene gerçekleşebilmesinin çok büyük emeklerle mümkün olduğuna dikkat çeken Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş, “Bu sene özellikle çok önemli bir günü yaşıyoruz. Turnuvanın bu yıl yapılabilmesi sayın Başkanımız Mehmet Tınaz’ın yönetiminde çok başarılı bir sürecin yürütülmesiyle gerçekleşti. Başkanımıza ve kulüp yönetimine teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi. 72 yıldır bu geleneği sürdürebilmenin, tenisin hafızası olabilmenin önemine değinen Durmuş, “Türkiye’nin çok önemli bir değeri olan turnuvamız en iyi Challenger turnuvası seçildi. Bunlardan bahsetmek ülkeyi tenis ülkesi yapabilme hedefi olan bir yönetici olarak da beni çok mutlu ediyor. Dünyanın en iyi sporcuları 1946’dan bu yana bu turnuvada boy gösterdi. Bu köklü turnuvaya sahip çıktığı ve ev sahipliği yaptığı için TED Spor Kulübü’ne bir kez daha teşekkür ediyorum. Türkiye Tenis Federasyonu olarak bütün kurullarımızla bu turnuvaya destek vereceğiz. Türk sporunun emrinde olduğumuzu, ülkemiz sporuna bu hizmeti veren herkesin emrinde olduğumuzu sizlere saygıyla arz ediyorum” diye konuştu.

20 Ekim 2020