İSTANBUL CHALLENGER HAKKINDA74. TED OPEN Uluslararası Erkekler Profesyonel Tenis Turnuvası

Dünya tenisini idare eden "Association of Tennis Professionals ATP Tour" güdümünde gerçekleştirilen ve Challenger serisi turnuvalarından biri olan Istanbul Challenger, ülkemizde aralıksız olarak 74 yıldır gerçekleştirilen yegane uluslararası tenis turnuvasıdır.

1979 yılında American Express şirketinin sponsorluğu ile 25.000. Dolar ödülle başlatılan Challenger Serisi turnuvalar, şu anda dünyanın 50 ülkesine dağılmış ve ödülleri $40.000 - $220.000 arasında değişen 150 turnuvadan oluşmaktadır. Eski adı ile Uluslararası Istanbul Tenis Turnuvası, yeni adıyla "Istanbul Challenger" 1946 yılından itibaren Türkiye'de hiç aksamadan yapılan yegane uluslararası spor etkinliğidir.

2003 yılında organize edilen Akbank Private Banking – TED Open Tenis Turnuvası, ATP tarafından seride yer alan 129 turnuva içinde en başarılı organize edilen turnuva seçilerek "2003 Challenger Award" ödülüne layık görülmüştür. Ödülümüz bizzat dönemin bir numarası Roger Federer tarafından kulübümüz başkanı Prof. Dr. Mehmet Tınaz'a Fransa'da takdim edilmiştir.
Istanbul Challenger, 2004 yılında da aynı başarıyı tekrar etmiş, ancak ATP'nin Challenger ödülünü 2 yıl üst üste aynı turnuvaya vermeme politikasından ötürü, turnuvamız bu kez yazılı olarak onurlandırılmıştır.

Türkiye'nin en köklü spor organizasyonlarından biri olan ve başarılı şekilde organize edilen Istanbul Challanger Uluslararası Erkekler Tenis Turnuvası'nın vizyonu, turnuvanın sınıfında dünyanın en başarılı organize edilen turnuvalarından biri haline getirilmesidir.

İstanbul Challenger geçtiğimiz yıllarda, Fabrice Santoro, Ivo Karlovic, Mario Ancic, Garcia Lopez, Phillip Kohlschreiber, Richard Gasquet, Robin Söderling, Thomas Berdych ve Nikolay Davydenko gibi dünya tenisinin zirvesinde yer alan yıldızları ağırlamıştır.

Turnuvaya dünya klasmanında ilk 200 içerisinde yer alan tenisçilerden yaklaşık olarak 50'si katılmaktadır. İstanbul Challanger, başarılı organizasyonu, keyifli atmosferi ve sunduğu para ödülüyle dünya yıldızlarının birçoğunun yolunun geçtiği bir turnuvadır. Aynı zamanda Türk tenisçiler için bir sıçrama tahtası niteliğindedir ve bu özelliğiyle Türk tenisine dünya arenasında sınıf atlatmaktadır.

İstanbul Challenger'da tek erkekler ve çift erkekler kategorileri bulunmaktadır. Eleme turu, ana-tablo ve çiftler de dahil olmak üzere 8 gün içerisinde 3 set üzerinden 74 maç oynanır. Her sette Tie-Break sistemi uygulanır. Her maçta asgari 4 top, her 7 ve 9 oyunda değiştirilmektedir. Turnuvada yaklaşık olarak toplam 3000 adet top kullanılır. Çeyrek finale kadar her maçta 4 ve sonra 7 çizgi hakemi, 3 ile 5 top toplayıcı görev yapar. Turnuvada yabancı 5 orta hakem görev almaktadır. Gelmiş geçmiş en iyi tenis hakemlerinden Lars Graff, Mohammed Lahyani ve Carlos Sanches gibi önemli isimler yakın geçmişte İstanbul Challenger'da başhakem olarak görev almışlardır.

Bizimle beraber kimliğini ve desteğini bu büyük taşın altına koyan, tüm sponsorlarımıza, TED'i ülkemizde tenis branşının lokomotifi yapan üyelerimize ve bizleri destekleyen medya ve basın mensuplarına minnet duygularımızı iletirken İstanbul Challenger'ın yaratıcısı unutulmaz başkanımız Prof. Dr. Behbut Cevanşir'i de rahmetle anıyoruz.